Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Betonový plot si raději nechte postavit na klíč


Chystáte se stavět betonový plot a chcete to zkusit sami? Proč ne, ale my bychom vám naopak poradili, abyste se věnovali jiné práci, a tuto přenechali odborníkům. Může se tu totiž vyskytnout řada problémů, které vás řádně potrápí.

betonový plot

Mohl by vám spadnout na nohu

Největším úskalím při montáži betonových plotů je hmotnost jednotlivých komponentů. Většina desek váží přes sedmdesát kilo, a pamatujte, že musíte každou z nich pracně zvednout do výšky až nad horní hranu sloupků, abyste mohli desky zasunout do jejich drážek. Bez mechanizovaných pomocníků se tu neobejdete, a někde shánět jeřáb i s jeřábníkem, to máte jednodušší nechat postavit plot na klíč. Pokud tu budete spoléhat na vlastní sílu a zvedat desky holýma rukama, mohou vám nejen spadnout na nohu a roztříštit drobné kůstky na chodidle, což je velmi bolestivé, ale desky se pádem na zem mohou polámat a přijdete o ne zrovna levný stavební materiál.

cihlová zeď

Mohl by vám spadnout na hlavu

U výstavby betonových plotů velmi záleží na tom, jak provedete betonáž opěrných sloupků. Jde zejména o to, abyste výkopové jámy pro sloupky vyhloubili dostatečně hluboké, a aby podloží bylo stabilní. Pokud se bude půda sesouvat, například ve svahu, anebo budou jámy příliš mělké, může se celá váha stavební konstrukce jednoho dne zřítit, nebo alespoň ohnout, a nebude pak rovná. Provádění výkopových prací patří u výstavby betonových plotů k obtížným fázím výstavby, a pro amatéry mohou představovat značná úskalí jak počtem otvorů na sloupky, kterých může být na parcele třeba osmdesát, tak i problematickým terénem. Ne všude se vyskytuje měkká ornice, v zemi můžete narazit na kameny, stavební navážku a sutiny, zavezené pletivo, mohutné kořeny stromů nebo tuhý jíl, a hloubit osmdesát otvorů v takovém terénu je opravdu náročné i pro profesionály, natož pro vás.