Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jsou stále potřeba?


Respirační nemoci, tedy nemoci které napadají dýchací soustavu, jsou tu s námi už hodně dlouho. Dlouho se nestalo že by došlo k objevení nějaké nové nemoci. Až v roce 2020 se k nám dostala nová nemoc s označením Covid-19, která zpočátku vypadala jako neškodné nachlazení. Jenže problém byl v tom, že zatímco někdo ji přečkal jako nachlazení, pro dalšího člověka už to byla velice těžká nemoc, kterou nemusel přežít. A samozřejmě u žádné nemoci nikdy předem nevíte, jak ji budete snášet. A proto bylo namístě vymyslet opatření, která by nákazu zpomalila. Jenže se ukázalo že nebyla zase tak účinná.

covid testy

Jednou z možností mělo být testování
Protože nejde o bakteriální ale o virovou nemoc, CRP test neukáže nic, měří totiž hladinu bakterií. Proto byl vyvinutý PCR test, který dokázal detekovat přímo virus Covidu. Testy se dělaly výtěrem z nosohltanu a čekalo se dlouho jak na odběr vzorku, tak na výsledek. Naštěstí byly vyvinuté antigenní testy, které se dají udělat klidně i doma a to bezbolestně. Jedním takovým testem je Flowflex, který můžete mít doma i dnes. Dokáže odhalit i nové varianty, protože virus přirozeně mutuje.

buňka covid

Proč se měly testy dělat?
Jedním z důvodů bylo, že pacienti si mohli sami doma zjistit, jakou nemoc mají. Pak stačilo zavolat lékaři že mají negativní nebo pozitivní test a nemuseli nikam chodit a tím ohrožovat ostatní. Pro někoho může být totiž Covid i smrtelný. Dalším důvodem bylo zpomalení šíření nemoci, protože kdo měl test pozitivní, musel zůstat doma.
Testy se musely dělat povinně, ale vzhledem k tomu že to nejhorší už máme naštěstí za sebou, už se povinně dělat nemusí. I přesto je ale dobré je doma mít a během chřipkové sezony je vhodné si testy dělat. Jedině tak je možné zjistit zda covid máte či nikoliv a podle toho se zařídit a buď fungovat normálně dál a nebo zůstat doma.